Birol Sezer

1966 yılında Çanakkale’de doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Çanakkale’nin Gökçeada İlçesi’nde tamamladı. 1986 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, Maliye Bölümü’nden mezun oldu.Askerlik hizmetini Personel Yedeksubay olarak tamamladıktan sonra iş yaşamına başladı.

Yeminli Mali Müşavirliğe giden iş yaşamı sürecinde aşağıdaki görevlerde bulundu.
Nisan 1988 – Temmuz 1989 Garanti Bankası, Müfettiş Yardımcısı
August 1989 – Kasım 1996 Maliye Bakanlığı, Gelirler Kontrolörü
Aralık 1996 – Aralık 1998 EGS Dış Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yrd.
1997 – 1999 Dış ticaret müsteşarlığı, İHKİB, Denetim Kurulu Üyesi
1999 Yönetim Danışmanlığı
2000 İstanbul Denetim ve YMM A.Ş. Ortağı – Yeminli Mali Müşavir

Maliye Bakanlığı Gelirler Kontrolörlüğü döneminde, vergi ve mali mevzuat konusunda ihtisas yayını olan Vergi Sorunları Dergisi’nin Genel Yayın Yönetmeni olarak 2 yıldan fazla süreyle görev yaptı ve derginin yeniden yapılanması çalışmalarında aktif rol aldı.

Gelirler Kontrolörü olarak görev yaptığı sürede, ilk 2 yıl, Türk vergi ve diğer mali mevzuatı konularında Maliye Bakanlığı’nca düzenlenen çok yoğun bir eğitim programına katıldı.

Teorik ve pratik vergiciliğin temelini oluşturan bu programı birincilikle bitirdi. Maliye Bakanlığı’nda çalıştığı dönemde, başta ihracat sektörü olmak üzere, inşaat, turizm, tekstil, otomobil, elektrik üretim ve dağıtım şirketleri olmak üzere çok sayıda şirket ve sektör hakkında vergi incelemeleri ve denetim faaliyetlerinde bulundu.